2013-ųjų metų pabaigoje į knygynus pagaliau atkeliavo viena iš mano labiausiai lauktų knygų - fotografo Arūno Baltėno, folkloristės dr. Saulės Matulevičienės ir archeologo dr. Vykinto Vaitkevičiaus parengta knyga - Gervėčių Lietuva.
Šiuo atveju man būti šališkai - itin sunku, nes pati dalyvavau šiose ekspedicijose ir ta patirtis išliks visam gyvenimui. Tad vartant knygą buvo be galo smagu pamatyti žmones, su kuriais pačiai teko bendrauti ir išgirsti įstabių dalykų, sykiu apėmė ir liūdesys, nes nemažai jų jau pasitraukė anapilin...
Tačiau lygiai tiek pat, manau, ši knyga gali būti įdomi ir žmogui, net nežinančiam kur yra tie Gervėčiai - puikios A. Baltėno nuotraukos subtiliai iškelia tenykščio žmogaus gyvenimą, jo buitį, kasdienius darbus ar švenčių (tiek religinių, tiek šeimos) akimirkas. Išlikę savotiški ritualai, papročiai (kaip kad paskutiniuose knygos puslapiuose įamžintos krikštynos), močiučių rodomos jų pačių austos lovatiesės ir abrūsai, senos, šimtametės pirkios dvelkia ta praeitimi, kuri jaunajai kartai prieinama tik iš senolių prisiminimų, tad ši knyga - tarsi koks portalas, parodantis, jog taip buvo ne tik gyventa, bet ir iki šiol gyvenama.
Dr. S. Matulevičienės ir dr. V. Vaitkevičiaus parengti įvadiniai straipsniai supažindina ne tik su Gervėčių salos istorija, bet ir su dabartimi bei ateities (deja, ne pačios džiugiausios lietuvybės atžvilgiu...) perspektyvomis. Džiugina ir ant matinio popieriaus išspausdintos senos gervėtiškių šeimų albumų nuotraukos, užfiksavusios kaimų ir Gervėčių miestelio praeitį.
Gervėčių Lietuva tęsia tai, ką pradėjo Šilo dzūkai ir Žemaičiai - atskleidžia tą trapų ir ypatingą seno kaimo žmogaus pasaulėlį, kur viskas turi savo vietą ir laiką, kur vienintele modernybės apraiška kartais tampa ant senutės sekcijos tupintis radijo imtuvas...
Arūnas Baltėnas, Saulė Matulevičienė, Vykintas Vaitkevičius - Gervėčių Lietuva,
Vilnius: R. Paknio leidykla, 2013, 250 p.
Comments